Menu
Home Page

STAFF LIST 2021/22

 

PRINCIPAL

Mr Stephen Rafferty BA PGCE PQHNI

 

VICE-PRINCIPAL

Ms Clare McAlorum BEd Hons PQHNI

 

SENIOR LEADERSHIP TEAM (SLT)

Mr Stephen Rafferty - Principal / DDT / School Website & Facebook Page

Ms Clare McAlorum - Vice Principal / SENCo / Pastoral Care / DT

Mrs Orla Mulhern-Caddell - Nursery Unit Manager

Mrs Diane Bradley - Numeracy Co-ordinator - KS2 Lead

Miss Grainne Coulter- ICT & Assessment Co-ordinator - Foundation Lead

 

SAFEGUARDING TEAM

Ms Clare McAlorum - Vice Principal / Designated Teacher for Child Protection (DT)

Mr Stephen Rafferty - Principal / Deputy Designated Teacher for Child Protection (DDT)

Mrs Orla Mulhern-Caddell - Nursery Unit Manager (DDT Nursery Unit) SLT

Mrs Colette Steed - Designated Governor for Child Protection

Mr Joseph Edgar - Chair of Governors

 

TEACHING STAFF

FOUNDATION STAGE

Y1GC -  Miss Grainne Coulter - ICT & Assessment Co-ord -SEESAW Ambassador- SLT 

Y1GM - Miss Grainne Murphy - Pupil Council Co-ordinator

Y2MD - Miss Michelle Devine - Choir Director

Y2CD - Miss Carley Dempster (Maternity Leave)- Student Council Co-ordinator                      Miss Jessica Robinson (Maternity Cover Y2CD)

 

KEY STAGE 1

Y3PE - Mrs Paula Ewing - Religion / PDMU / Roots of Empathy Co-ordinator

Y3KF - Miss Kerry Flannigan - Shared Education Co-ord & Charities Co-ord

Y4TB - Mrs Tracey Butler - WAU & ECO Co-ordinator - KS1 Lead

Y4JB - Mrs Julie Barklie - ART Co-ordinator - PTA

 
KEY STAGE 2 

Y5CM - Mr Cris Marsella - ICT Club 

Y5BF -  Mrs Bronagh Finlay - Music Co-ordinator - Choir Director & Pianist

Y6DB - Mrs Diane Bradley - SLT - Numeracy Co-ordinator - PTA

Y6JR -  Mr Joe Richardson - School Football Co-ordinator / Social Media

Y7GR -  Miss Gemma Roddy - PE & Extended Schools Co-ordinator

Y7LMG - Miss Laura McGrattan - Literacy Co-ordinator / Mrs Leanne Lisney (Job-share) 

 

SPECIAL EDUCATIONAL NEEDS

Ms Clare McAlorum - Vice-Principal & SENCo

 

NURSERY UNIT

Nursery Unit Manager - Mrs Orla Mulhern-Caddell - SLT - DDT Nursery

 

'ENGAGE PROGRAMME' TEACHER

Miss Philippa Ringrow

 

TEACHING ASSISTANTS (General & SEN)

Miss Sheldon Leckey

Miss Andrea Hill

Miss Emma Waring

Miss Jordan Ross

Miss Kirsty Rogan

Miss Ashleigh McKenna

Mrs Karyn Caldwell

Mrs Hannah Cairns

Mrs Amy McEvoy

Miss Catherine Bintley

Mrs Leah Thompson
Mrs Maureen Veale
​Mrs Lisa O'Neill
Mrs Karen McAlister
Mrs Sinead Neill

Mrs Andrea Davidson

Miss Ellen Graham

Miss Taylor Adair

Mrs Valerie McMaster

Miss Alex Ryan

Miss Tara Hallsworth

Mrs Joanne McMullan 

Ms Sarah MacAuley 

Ms Clare Murphy

 

PLAYGROUP STAFF

Ms Donna McArdle

Mrs Pauline Keenan

Miss Beth Taylor

 

 

NURSERY LUNCH CLUB STAFF

Miss Catherine Bintley 

Miss Emma Waring

 

PERIPATETIC LITERACY SUPPORT

Mr Christopher Ballentine

 

PERIPATETIC MUSIC TUITION

Mr Rik Gay - Drum Tutor

Miss Lyndsay McDowell - Piano Tutor

Mr Alex McConnell - Guitar Tutor

 

OFFICE STAFF
Mrs Leigh Lungley - Senior Executive Officer F/T
Mrs Karen Hughes - Secretary P/T
 
SUPERVISORY STAFF
Assistants as above (x9)
 
SCHOOL MAINTAINANCE TEAM
Mr Paul Collyer - Building Supervisor (Full-time)
 
Mr Kaz McMurray (10am-2.30pm COVID cleaning)

 

Mrs Martha Fitzpatrick (2pm-4.30pm)

Mrs Roberta Drayner (2pm-4.30pm)

Ms Elizabeth Murchison (2pm-4.30pm)

Ms Cindy McMurray (2pm-4.30pm)

Ms Emma Goode (2pm-4.30pm)

 

CATERING TEAM
Mrs Sydney Gallagher
Ms Sarah Allen

Ms Elizabeth Murchison

Mrs Naomi McNally

 
SCHOOL COUNSELLOR - FAMILYWORKS 
Mrs Debbie Shaw

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

Top