Menu
Home Page

STAFF LIST 2020/21

 

PRINCIPAL

Mr Stephen Rafferty BA PGCE PQHNI

 

VICE-PRINCIPAL

Ms Clare McAlorum BEd Hons PQHNI

 

SENIOR LEADERSHIP TEAM (SLT)

Mr Stephen Rafferty - Principal / DDT / Social Media

Ms Clare McAlorum - Vice Principal / SENCo / Pastoral Care / DT

Mrs Orla Mulhern-Caddell - Nursery Unit Manager

Mrs Diane Bradley - Numeracy Co-ordinator

 

SAFEGUARDING TEAM

Ms Clare McAlorum - Vice Principal / Designated Teacher for Child Protection (DT)

Mr Stephen Rafferty - Principal / Deputy Designated Teacher for Child Protection (DDT)

Mrs Orla Mulhern-Caddell - Nursery Unit Manager (DDT Nursery Unit) SLT

Mrs Colette Steed - Designated Governor for Child Protection

Mr Joseph Edgar - Chair of Governors

 

TEACHING STAFF

FOUNDATION STAGE

Year 1GC - Miss Grainne Coulter - ICT Co-ordinator - School SEESAW Ambassador 

Year 1CD - Miss Carley Dempster - Pupil Council Co-ordinator

Year 2MD - Miss Michelle Devine - Assessment Co-ordinator - Choir Director

Year 2CC - Mrs Caroline Casement

 

KEY STAGE 1

Year 3PE - Mrs Paula Ewing - Religion / PDMU / Roots of Empathy Co-ordinator

Year 3CM - Mr Cris Marsella - ICT Club - School Football

Year 4TB -  Mrs Tracey Butler - WAU & ECO Co-ordinator

Year 4JB - Mrs Julie Barklie - ART Co-ordinator - PTA

 
KEY STAGE 2 

Year 5DB - Mrs Diane Bradley - SLT - Numeracy Co-ordinator - PTA 

Year 5BF -Mrs Bronagh Finlay - Music Co-ordinator - Choir Director & Pianist

Year 6LMCG - Miss Laura McGrattan (Maternity Leave) - Literacy Co-ordinator - PTA

Year 6LL - Mrs Leanne Lisney (see above)

Year 6JR - Mr Joe Richardson - School Football Co-ordinator / Social Media

Year 7GR - Miss Gemma Roddy - PE & Extended Schools Co-ordinator

Year 7KF - Miss Kerry Flannigan - Shared Education & Charities Co-ordinator

 

SPECIAL EDUCATIONAL NEEDS

Ms Clare McAlorum - Vice-Principal & SENCo

 

NURSERY UNIT

Nursery Unit Manager - Mrs Orla Mulhern-Caddell - SLT - DDT Nursery

 

TEACHING ASSISTANTS

Miss Sheldon Leckey

Miss Andrea Hill

Miss Emma Waring

Miss Jordan Ross

Miss Kirsty Rogan

Miss Ashleigh McKenna

Miss Louise Cupples

Mrs Karyn Caldwell

Mrs Karen McAlister

Mrs Alexandra Clarke
Miss Amy Magee

Miss Catherine Bintley

Mrs Leah Thompson
Mrs Maureen Veale
Mrs Jennie Hall
​Mrs Lisa O'Neill

Mrs Joanne McMullan (Nursery)

Ms Sarah MacAuley (Nursery)

 

PLAYGROUP STAFF

Mrs Ceara Moore

Ms Donna McArdle

Miss Hannah Stevenson

 

NURSERY LUNCH CLUB STAFF

Miss Catherine Bintley 

Miss Emma Waring

 

PERIPATETIC LITERACY SUPPORT

Mr Christopher Ballentine

 

PERIPATETIC MUSIC TUITION

Mr Rik Gay - Drum Tutor

Miss Lyndsay McDowell - Piano Tutor

Mr Alex McConnell - Guitar Tutor

 

OFFICE STAFF
Mrs Leigh Lungley - Senior Executive Officer F/T
Mrs Karen Hughes - Secretary P/T
 
SUPERVISORY STAFF
Mrs Anne Adair - Senior Supervisor
Mr Kevin Adair
Assistants as above (x9)
 
SCHOOL MAINTAINANCE TEAM
Mr Paul Collyer - Building Supervisor (Full-time)

Mrs Amanda Stewart (10am-2pm)

Mrs Martha Fitzpatrick (2pm-4.30pm)

Mrs Roberta Drayner (2pm-4.30pm)

Ms Elizabeth Murchison (2pm-4.30pm)

Ms Cindy McMurray (2pm-4.30pm)

Ms Emma Goode (2pm-4.30pm)

 

CATERING TEAM
Mrs Sydney Gallagher
Ms Sarah Allen

Ms Elizabeth Murchison

Mrs Naomi McNally

 
SCHOOL COUNSELLOR - FAMILYWORKS 
Mrs Debbie Shaw

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

Top